Åposten maj 2012

 
 
Aflevering af børn.
 
Vi har nævnt det før, så dette er en reminder: Når I sætter børn af foran skolen i bil, bliver der en farlig situation, hvis I stopper i indkørslen. Derfor venligst væk fra indkørslen, når I sætter børn af.
 
Husk også at låse bilen, når I afleverer/henter børn. En uheldig forældre, der ikke havde låst bilen, fik fjernet taske med indhold. Tasken blev senere fundet i Korsør uden indhold.
 
Det ser ud til, at der er stilstand i cykeltyverier, lad os håbe, det varer ved.
 
 
 
Forårskoncert.
 
Årets forårskoncert er veloverstået. Der har været mange roser til børnene samt til Lizzi Mortensen, Jens Bo Jensen og Knud Kalnæs.
 
Eksamen
 
Afgangsprøver står for døren. I første omgang skriftlige afgangsprøver og i juni mundtlige afgangsprøver.
Eleverne har fået oversigt over de forskellige datoer.
 
 
Hvor går 9. klasse hen: (elevernes 1. prioritet)
 
Jonas Trelle                                               Tornbjerg Gymnasium STX
Alexander W. Pedersen      Glamsbjergskolens  10. klasse center
Simon Fijnaut                                                                 Odense Tekniske Gymnasium
Benedikte Brolund Darving                     Vejstrup Efterskole
Nikolaj Grill Nielsen                                Nr. Aaby Efterskole
Benedikte Hagens                                    Sct. Knuds Gymnasium STX
Rasmus Mandrup Jørgensen                    Odense Tekniske Gymnasium HTX
Søren Clausen                                                                Nyborg Friskole 10. klasse
Peter Rolsted                                                                 Odense Katedralskole STX
Mads Jørgensen                                        Sct. Knuds Gymnasium STX                  
Lotte Andkjær                                                               Giersings Realskole 10. klasse
Jens Egedal Sørensen                               Spejderefterskolen Korinth
Ane Storm Koldkjær                                Kold College HTX
Signe Albertsen                                        Brøruphus Efterskole
Mathilde Pedersen                                   Glamsbjerg Skolens10. klasse center
Adrian Nanvtoft                                      Vejstrup Efterskole
Anna Blok Jensen                                    Vestfyns Gymnasium STX
Emma Bo Hansen                                    Glamsbjerg Skolens 10. klasses center
Jacob Thue Stenager                                Ryslinge Efterskole
Sofie Knage Møller                                  Skolerne i Oure 10. klasse
Mathias Kunzendorf                                Nordborg Slots Efterskole
Lau Seest Nielsen                                     Glamsdalens Idrætsefterskole
 
 
 
 
 
Konfirmation.
 
Så står konfirmationstiden for døren.
 
I Dyrup Kirke konfirmeres den 5. maj:    Sarah Abrahamsen 
 
I Bellinge Kirke konfirmeres den 13. maj:     Mark Fijnaut, Emil Holm, Emma Møller, Nadia Kaas, Mads Kierkegaard, Frederik Jørgensen, Annika Lund,
                                                                       Gustav Nørregaard, Ellen Persson, Kristine Hulbæk Petersen, Mads Ravn Jørgensen, Christoffer Rytter Olsen, Kathrine Sanko Steensen, Karl-Emil Koldkjær, Nicolai Færch, Sofie Sørensen og Magnus Tingkær Mortensen
Den 5. maj nonfirmation                                Christian og Gustav Gerdes
 
Stort til lykke til jer alle.
 
 
Udvalg.
 
Bestyrelsen har nedsat følgende udvalg:
 
Økonomiudvalg:                                           Pia Bøg, Morten la Cour, Jens Kierkegaard og Ole Olsen.
 
Ansættelsesudvalg:                                       Pia Bøg, Morgen la Cour, Margit Baisgaard, Ole Olsen og Pia Berg
 
PR/Kultur                                                     Margit Baisgaard, Henrik Wenckell, Pia Berg og Gertie Sørensen
 
Vedligeholdelsesudvalg                                Jens Mathiesen, Claus Nielsen og Henrik Wenckell
 
Bindeled til elevråd                                      Morten la Cour
 
Ad hoc – Konsekvenspolitik                        Henrik Wenckell, Pia Berg og Gertie Sørensen
 
 
 
 
 
Kalender maj/juni 2012
 
 
Uge 18
Tirsdag den 1.maj  Besøg af kommende børnehaveklasse 10-11.30
Onsdag den 2. maj             Sundhedsplejersken underviser 5a og 5b
                                                  9 kl. Skriftlig matematik
Torsdag den 3. maj            9 kl. Dansk retskrivning og læseprøve
                                                  Besøg af kommende børnehaveklasse 10-11.30
Fredag den 4. maj              St. Bededag
Lørdag den 5. maj              Konfirmation i Dyrup Kirke
 
Uge 19                                     8 kl. på Intro kurser
Mandag den 7. maj           1 kl. besøg af Alsalahia Skolen
                                                  9 kl. Skriftlig fremstilling dansk
Tirsdag den 8. maj             9 kl. Skriftlig engelsk
Tirsdag til fredag                 4 kl. på lejrskole Lejre Forsøgscenter
Onsdag den 9. maj             Bestyrelsesmøde
Torsdag den 10. maj          Åben konsultation med skolepsykolog. Book tid på lgn@odense.dk
Søndag den 13. maj           Konfirmation i Bellinge Kirke
Uge 20                                    
Mandag den 14. maj         7 kl. Blå mandag
Mandag til onsdag             Bhk. og 1 kl. på lejrskole Skåstrup Strand
                                                  2 kl. lejrskole Åhytten
                                                  3 kl. lejrskole Drejø
Onsdag den 16. maj          5a kl. Ekskursion til Carl Nielsens barndomshjem
                                                  9 kl. Skriftlig biologi
Torsdag den 17. maj          Kristi himmelfartsdag
Fredag den 18. maj            Fridag
Uge 21                                     8 kl. lejrskole i Berlin
Mandag den 21. maj         LADYWALK, come on kvinder.
Tirsdag den 22. maj           Bhk., 1 kl., 2 kl. og 3 kl. Egeskov Slot med SFO 10-16
                                                  5b kl. Ekskursions til Carl Nielsens barndomshjem
Torsdag den 24. maj          Møde med kommende børnehaveklasse kl. 16 til kl. 17.30
Uge 22
Mandag den 28. maj         2. Pinsedag
Uge 23
Mandag den 4. juni           Fridag
Tirsdag den 5. juni             Grundlovsdag – fridag
Onsdag den 6. juni             9 kl. Mundtlig prøve i engelsk
Torsdag den 7. juni            9 kl. Mundtlig prøve i engelsk
                                                  3 kl. Jernalderlandsbyen Næsby
Søndag den 10. juni           6 kl. lejrskole Bornholm
Uge 24                                     7 kl. lejrskole Fylla
Mandag til torsdag             6 kl. lejrskole Bornholm
Torsdag den 14. juni          9 kl. Mundtlig prøve i fysik
                                                  Åben konsultation hos skolepsykolog kl. 10-12
                                                  Book tid på lgn@odense.dk
Fredag den 15. juni            6 kl. fri
 
 
 
Næste Åpost bliver Sommerposten, som udkommer medio juni 2012